Češi zanedbávají preventivní prohlídky zraku: Až třetina ohrožené populace na ně nechodí řádně. Ohrožuje to hlavně lidi po čtyřicítce

Pravidelná kontrola zraku je klíčová pro včasné odhalení očních onemocnění, jako je šedý zákal, zelený zákal nebo makulární degenerace. Přesto dle odhadu Svazu zdravotních pojišťoven zhruba desetina Čechů nad 40 let preventivní oční vyšetření neabsolvuje a dalších asi 25 % nedodržuje doporučené intervaly.

Čechům systém více pojišťoven vyhovuje, posílili by mezi nimi konkurenci. Podporu by mělo i připojištění.

Svaz zdravotních pojišťoven České republiky (SZP ČR) provedl na konci roku 2024 rozsáhlý průzkum. Z něj plyne, že většina Čechů podporuje systém s více zdravotními pojišťovnami. Uvítali by, kdyby si mohly více konkurovat. Současně ve společnosti roste ochota si ve zdravotnictví připlatit, podporu by mělo i k tomu určené připojištění.

Pojištěnci už po dosažení limitu nebudou za léky platit doplatky

Od ledna příštího roku se mění pravidla pro započitatelné doplatky za léky na recept. Jakmile pojištěnec překročí stanovený ochranný limit, přestává tyto doplatky v lékárně hradit. Zbylou částku zaplatí přímo lékárně zdravotní pojišťovna. Tím odpadá potřeba zpětného vracení přeplatků, které dříve pojišťovny vyplácely bankovním převodem nebo poštou.

Svaz zdravotních pojišťoven ČR bude mít od ledna 2025 nového prezidenta

Ve Svazu zdravotních pojišťoven České republiky (SZP ČR) dojde ke změně ve vedení i v řídící struktuře. Od 1. ledna 2025 se prezidentem svazu stane Martin Balada, jeho dosavadní výkonný ředitel. Současný prezident Ladislav Friedrich bude v rámci svazu nadále působit jako konzultant. Současně dojde ke sloučení obou funkcí, prezident svazu tak bude působit jako statutární orgán.

Cukrovka trápí každého osmého Čecha. Důvodem je hlavně životní styl a v ohrožení jsou již i děti

Zdravotní pojišťovny evidují v ČR více než 1,1 milionu lidí, kteří se léčí s cukrovkou, trpí jí tak už každý osmý člověk. Před dvaceti lety byl přitom výskyt této nemoci méně než poloviční. Každý rok přibývá 4,5 tisíce nově registrovaných diabetiků a v populaci jsou další cca 2 % lidí, kteří o své cukrovce doposud nevědí. V devíti z deseti případů je nemoc důsledkem nadváhy a nezdravého životního stylu.

Plodnost klesá, doba dožití roste. Podíl důchodců vzroste do 25 let o polovinu. Zdravotnictví pak čekají hluboké změny

Současný podíl lidí nad 65 let v české populaci lehce převyšuje 20 %. Za šest let má vystoupat přes 22 % a do roku 2050 až na 29 %. Vzhledem k násobně vyšší nákladovosti péče u starších lidí to představuje pro zdravotnictví zásadní systémovou otázku. Svaz zdravotních pojišťoven upozorňuje, že řešení je potřeba hledat a průběžně zavádět už teď.

Světový den Alzheimerovy choroby: Pacientů přibývá, náklady porostou výrazně

Rostoucí počet pacientů s demencí, z nichž většinu tvoří lidé s Alzheimerovou chorobou, představuje nejen významnou zdravotní výzvu, ale také velké ekonomické zatížení. Péče o osoby s demencí je komplexní a finančně nákladná. Zdravotní pojišťovny ročně vynakládají na péči o tyto pacienty více než 1,5 miliardy korun. Svaz zdravotních pojišťoven očekává, že náklady v budoucnu výrazně porostou.

Senátní změny zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění vnášejí do systému další nejistotu. Pojišťovny volají po nápravě.

Minulý čtvrtek Senát překvapivě schválil změnu zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění. V něm došlo k zásadní změně, jež se má týkat pouze pojištěnců, kteří jsou vojáky v činné službě a žáky vojenských škol. Zatímco pojistné za ně by se nepřerozdělovalo mezi ostatní pojišťovny, ty by naopak na tyto pojištěnce v přerozdělení přispívat musely. V reálu by to znamenalo bez kompenzace vzít všem ostatním dvě miliardy korun ročně.

Léčba závislostí stojí dvě miliardy ročně, společenské náklady jsou ale násobně vyšší

V České republice vyhledá odbornou pomoc kvůli závislostem přes 50 tisíc lidí ročně. Podle odhadu Svazu zdravotních pojišťoven jde ale jen o zlomek těch, kteří jsou závislí plně či k tomu směřují. Celkové náklady zdravotních pojišťoven na takto vykázanou péči se pohybují kolem dvou miliard ročně a rostou. Skutečné náklady na poškození zdraví jsou ale několikanásobně vyšší.

Třetina Čechů nad 25 a většina nad 55 let má vysoký tlak. Často to ani neví – nechodí totiž na prevenci.

Životní styl s nedostatkem pohybu, nezdravým jídlem a přemírou alkoholu kombinovaný s nízkým zájmem o vlastní zdraví. To jsou hlavní příčiny, proč má značná část české populace problém s vysokým tlakem. Ten je přitom zpravidla prvním projevem toho, že budou přicházet další zdravotní problémy, jako je kornatění tepen, mrtvice a infarkty.

Pro vnitřní potřebu Alergie trápí ve vyspělých zemích třetinu lidí a do budoucna jich bude ještě přibývat

V České republice se problém s alergiemi a specificky astmatem týká přibližně
každého třetího člověka, často v různé kombinaci obtíží. Nejčastější je alergická
rýma, kterou nějak řeší zhruba 2,5 milionu lidí a astma, jež trápí až milion lidí.
Dalších 800 tisíc lidí se potýká s atopickým ekzémem, 400 tisíc pak s alergiemi
na potraviny. Procentuálně mají častěji obtíže děti než dospělí.

Zdravotnictví 2030 představuje manuál zdravotních pojišťoven k zajištění budoucnosti českého zdravotnictví

Koncepci udržitelnosti českého zdravotnictví mají k dispozici zdravotní pojišťovny. Strategický materiál popisující podmínky udržitelnosti a rozvoje systému veřejného zdravotního pojištění až do roku 2030 vznikl za spolupráce zdravotních pojišťoven v kooperaci se zástupci ministerstva zdravotnictví a Kanceláře zdravotního pojištění. Reforma pod pracovním názvem Zdravotnictví 2030 je aktuální především v současné finančně nepříznivé situaci, kdy reálně hrozí vyčerpání všech zdrojů, které má české zdravotnictví k dispozici.

Návrh MZ ČR na výdaje zdravotnictví pro rok 2024 ohrožuje finanční stabilitu systému

Zdravotní pojišťovny sdružené ve Svazu varují před návrhem úhrad ze strany MZ ČR pro následující rok. Hospodaření by bylo už počtvrté deficitní, přičemž pokrytí z rezerv už v budoucnu nebude možné. Navíc plán výrazně, zhruba o 12 miliard, podhodnocuje náklady, které reálně budou. To vše může vést na přelomu let 2024 a 2025 ke kolapsu celého systému financování veřejného zdravotnictví.

Náklady na centrové léky enormně rostou. Už teď stojí víc než celá praktická péče a gynekologové dohromady

Položka plateb za centrové léky, tedy léky předepisované na specializovaných pracovištích, se zvýšila od roku 2015 šestinásobně na současných 36 miliard korun. Náklady na ně se tak blíží nákladům na veškeré ostatní léky vydané na recept. V průměru rostou platby za centrové léky o 21 % ročně, pro příští rok některé obory žádají o ještě vyšší nárůst.

Základní jednání o cenách ve zdravotnictví na rok 2024 ve skupinách skončilo. Výsledkem je všeobecná nedohoda

Dne 31. 5. 2023 skončilo regulérní jednání o cenách ve zdravotnictví na rok 2024. Ve všech čtrnácti segmentech je nyní výsledkem nedohoda. Závěr dohodovacího jednání proběhne 20. června na půdě Ministerstva zdravotnictví, významnější změna situace se ale ani tam příliš neočekává. Nedohoda pro rok 2024 bohužel není překvapením.

Svaz zdravotních pojišťoven radí, jak si pohlídat letní zdravotní rizika

Léto je období slunce, dovolených a častého pobytu v přírodě. To vše v sobě nese i rizika, která jdou snadno vyřešit. Zdraví pokožky si můžete ověřit díky vyšetření u dermatologa, které je buď plně hrazené, nebo lze využít květnových preventivních akcí. Proti klíšťové encefalitidě se lze očkovat nad 50 let zdarma nebo s příspěvkem. A jistotu ošetření v zahraničí dá lidem v Evropě kartička zdravotní pojišťovny a také dobré cestovní pojištění.

Řešení pro veřejné zdravotní pojištění: větší oddělení od státních zásahů, širší výběr služeb a spojení s nemocenskou

Systém veřejného zdravotního pojištění vyžaduje stále vyšší náklady. Svaz zdravotních pojišťoven navrhuje sérii změn, které by vedly k větší efektivitě, menší zátěži pro stát a větším možnostem výběru pro pojištěnce. Zejména pojistné za státní pojištěnce odvozené od výše příjmu či průměrných mezd, individuální programy pro pojištěnce, větší smluvní volnost a sloučení s nemocenskou.

Proočkovanost u povinných vakcín klesá, ale stále se drží vysoko. U dobrovolných jsou čísla o dost nižší

Proočkovanost české populace postupně klesá. U povinných dětských očkování, jako je hexavakcína nebo zarděnky a spalničky klesla z 98 % před 15 lety na současných zhruba 95 %. U dobrovolných je výrazně nižší – například proti meningokoku je očkováno asi 30 % dospívajících, proti papilomavirovým infekcím necelých 60 %. Nízký je i podíl dospělých očkovaných proti chřipce a klíšťové encefalitidě. Vyplývá to z dat Svazu zdravotních pojišťoven.

Systém více pojišťoven Češi chtějí a jeho podpora v čase roste. Chtěli by větší rozmanitost a odměnu za zdravý životní styl.

Většina Čechů podporuje systém, kde si mohou vybrat z více zdravotních pojišťoven. Za výhodný jej považuje 63 % lidí, za nevýhodný jen 19 %. Oproti roku 2016 se podpora pluralitního systému zvýšila o osm procentních bodů. Většina lidí by také uvítala větší rozmanitost jejich nabídky, zejména u příspěvků na prevenci. Silnou podporu (77 %) by mělo i zavedení odměn pro lidi se zodpovědným přístupem ke zdraví. Vyplývá to z dat z průzkumů SZP ČR z podzimu letošního roku a při porovnání s výsledky z roku 2016.

Nové podmínky úhrad zdravotního pojištění uprchlíků: stát jej už nebude platit všem

Na konci června nabyla účinnosti novela zákona lex Ukrajina. Ta mimo jiné stanovuje, že po uplynutí 150 dnů od udělení dočasné ochrany se mění podmínky úhrady veřejného zdravotního pojištění. V praxi to především znamená, že za dospělé mezi 18 a 64 lety již nebude pojištění automaticky hradit stát, nicméně osoby s udělenou dočasnou ochranou i nadále zůstávají účastníky systému veřejného zdravotního pojištění. Své zdravotní pojišťovně tak musí každý samostatně oznámit, jakým způsobem je pojištění v jeho případě hrazeno. Veškeré náležitosti bude možné vyřídit například u zdravotních pojišťoven osobně na pobočce, ale také pohodlně z domova pomocí on-line formuláře.

Náklady zdravotnictví vloni činily 407 miliard korun. Výdaje rostou mnohem rychleji než česká ekonomika.

Celkové náklady veřejného zdravotnictví vloni dosáhly 406,8 miliardy korun. Zatímco ekonomika vzrostla meziročně o 3,3 %, náklady ve zdravotnictví rostly o celkem 13 %, tedy čtyřikrát rychleji. Vyplývá to z výročních zpráv pojišťoven a z analýzy Svazu zdravotních pojišťoven. Právě svaz varuje před dalším růstem výdajů, neboť by mohl ohrožovat udržitelnost celého systému.

Pokud má být systém veřejného zdravotního pojištění stabilní a udržitelný, musí být pro rok 2023 bez deficitu

V těchto dnech vrcholí cenová jednání v jednotlivých skupinách poskytovatelů zdravotní péče pro rok 2023. Pokud se má systém po dvou letech deficitů stabilizovat, musí se zpomalit růst nákladů. Zdravotní pojišťovny v rámci SZP ČR proto budou navrhovat v různých segmentech nárůsty cen jen tak, aby byly příjmy a výdaje vyrovnány.

V roce 2024 hrozí zdravotnictví deficit až 76 miliard. Výdaje rostou příliš rychle

Praha, 14. září 2021: Výdaje v systému zdravotního pojištění rostou v posledních letech výrazně rychleji než ekonomika, pandemie Covid-19 trend ještě posílila. Dle dat ze studie IES FSV UK by se tak už za tři roky mohl systém dostat do hlubokého deficitu. Zdravotní pojišťovny a zaměstnavatelé vidí řešení v utlumení růstu nákladů a v lepší efektivitě. Maximální roční nárůsty vidí v řádu jednotek procent.

Zdravotní pojišťovny zítra spustí aplikaci k podání žádosti o příspěvek na samotestování

Praha, 31. březen 2021 – Zítra, 1. dubna, v ranních hodinách bude na internetovém portálu www.samotesty-covid.cz spuštěna aplikace všech zdravotních pojišťoven, kde bude možné podat žádost o příspěvek na nákup samoodběrových testů. Tuto aplikaci včetně internetového portálu vytvořily zdravotní pojišťovny v rekordním čase, za necelý měsíc. Nový internetový portál obsahuje informace o podpoře programu na provádění samoodběrových testů k indikaci onemocnění COVID-19 z prostředků fondů prevence jednotlivých zdravotních pojišťoven. K nalezení zde budou také odpovědi na základní dotazy a kontakty na jednotlivé zdravotní pojišťovny.

Metodický postup k vykazování očkování od 1. 1. 2021

V metodickém postupu jsou zpracována platná znění § 30 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, Sdělení MZ o antigenním složení očkovacích látek a další dokumenty týkající se distribuce očkovacích látek a provádění očkování. Metodický postup je zpracován ve spolupráci se Svazem zdravotních pojišťoven a se zástupci PL a odborných společností.

Metodický postup k vykazování očkování od 1. 1. 2021- ZDE

Změny od předchozí verze (17. 12. 2020) jsou v textu vyznačeny žlutě.


UPOZORNĚNÍ: V případě nepovinného očkování rizikových pacientů proti meningokokovým nákazám prosíme PZS, aby si před zajištěním očkovací látky ověřili její dostupnost a cenu v číselníku VZP, event. na stránkách SÚKL. V Metodickém postupu má výčet očkovacích látek pouze informativní charakter.

Distributorem Moderny bude společnost Avenier

Praha, 21. leden 2021 – V zadávacím řízení na distributora očkovací vakcíny proti onemocnění COVID-19 od společnosti Moderna, byla zdravotními pojišťovnami vybrána společnost Avenier a.s. Veřejnou zakázku zadávaly všechny zdravotní pojišťovny společně ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR, které zajišťuje nákup vakcín.

Metodický postup k vykazování očkování od 17. 12. 2020

V metodickém postupu jsou zpracována platná znění § 30 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, Sdělení MZ o antigenním složení očkovacích látek a další dokumenty týkající se distribuce očkovacích látek a provádění očkování. Metodický postup je zpracován ve spolupráci se Svazem zdravotních pojišťoven a se zástupci PL a odborných společností.

Metodický postup k vykazování očkování od 14. 10. 2020 – ZDE

Změny od předchozí verze (14. 10. 2020) jsou v textu vyznačeny žlutě.

UPOZORNĚNÍ: V případě nepovinného očkování rizikových pacientů proti meningokokovým nákazám prosíme PZS, aby si před zajištěním očkovací látky ověřili její dostupnost a cenu v číselníku VZP, event. na stránkách SÚKL. V Metodickém postupu má výčet očkovacích látek pouze informativní charakter.

Metodický postup k vykazování očkování od 14. 10. 2020

V metodickém postupu jsou zpracována platná znění § 30 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, Sdělení MZ o antigenním složení očkovacích látek a další dokumenty týkající se distribuce očkovacích látek a provádění očkování. Metodický postup je zpracován ve spolupráci se Svazem zdravotních pojišťoven a se zástupci PL a odborných společností.

Metodický postup k vykazování očkování od 14. 10. 2020 – ZDE

Změny od předchozí verze (1. 9. 2019) jsou v textu vyznačeny žlutě.

UPOZORNĚNÍ: V případě nepovinného očkování rizikových pacientů proti meningokokovým nákazám prosíme PZS, aby si před zajištěním očkovací látky ověřili její dostupnost a cenu v číselníku VZP, event. na stránkách SÚKL. V Metodickém postupu má výčet očkovacích látek pouze informativní charakter.

VÝKONY DISTANČNÍ KOMUNIKACE

Z pověření zdravotních ředitelů zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven, sdružených ve SZP ČR, si Vás dovolujeme informovat o opatřeních zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven v souvislosti s onemocněním COVID-19 způsobeným virem SARS-CoV-2 pro účely vykazování distanční komunikace smluvních partnerů, poskytovatelů zdravotních služeb, s pojištěnci.

Za tímto účelem mohou být vykazovány a budou uhrazeny tyto zdravotní výkony:

09557 (SZP) TELEMEDICÍNA – VIDEOKONZULTACE VZDÁLENÝM PŘÍSTUPEM (univerzální výkon SZP pro distanční komunikaci prostřednictvím videohovoru určený pro lékaře, klinické psychology a klinické logopedy).

Úplný popis kódu – ZDE.

09513 TELEFONICKÁ KONZULTACE OŠETŘUJÍCÍHO LÉKAŘE S PACIENTEM (pro výhradně telefonické distanční konzultace)
35050 TELEFONICKÁ KONZULTACE PSYCHIATRA NEBO KLINICKÉHO PSYCHOLOGA V PÉČI O JEHO PACIENTA (umožňujeme vykázání nad rámec OF dle SZV)
01300 (VZP) DISTANČNÍ KONZULTACE ZDRAVOTNÍHO STAVU PRAKTICKÝM LÉKAŘEM (výkon jen pro praktické lékaře pro management respiračních onemocnění nebo pro komunikaci s pojištěnci v karanténě/izolaci pro onemocnění Covid-19)
38023 MINIMÁLNÍ KONTAKT ADIKTOLOGA S PACIENTEM (určený pro telefonickou konzultaci adiktologů s pojištěnci)

Detailní informace k obsahu, vykazování a úhradě uvedených výkonů naleznete na webových stránkách jednotlivých ZZP s informacemi pro PZS k onemocnění Covid-19.

Nový výkon 09557 pro případné zařazení do číselníků byl předán dodavatelům počítačových programů. Současně je detailní specifikace všech atributů v aktuálně platném datovém rozhraní uvedena v přiloženém souboru, ze kterého je možné data importovat do Vašeho informačního systému – ZDE.

Upozorňujeme, že pro vykazování kódu 09557 a jeho úhradu je nutné uzavřít s příslušnou zdravotní pojišťovnou smluvní dodatek.

U lékařů je u všech výkonů pro distanční komunikaci akceptováno vystavení eReceptu, eŽádanky na laboratorní PCR vyšetření biologického materiálu na přímý průkaz SARS-CoV2, eNeschopenky nebo elektronická komunikace pro potřeby administrace ošetřování člena rodiny.

Děkujeme za péči o naše klienty a spolupráci

Metodický postup k vykazování očkování od 1. 5. 2020

V metodickém postupu jsou zpracována platná znění § 30 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, Sdělení MZ o antigenním složení očkovacích látek a další dokumenty týkající se distribuce očkovacích látek a provádění očkování. Metodický postup je zpracován ve spolupráci se Svazem zdravotních pojišťoven a se zástupci PL a odborných společností.

Změny od předchozí verze (1. 5. 2019) jsou v textu vyznačeny žlutě.

UPOZORNĚNÍ: V případě nepovinného očkování rizikových pacientů proti meningokokovým nákazám prosíme PZS, aby si před zajištěním očkovací látky ověřili její dostupnost a cenu v číselníku VZP, event. na stránkách SÚKL. V Metodickém postupu má výčet očkovacích látek pouze informativní charakter.

Kontaktní formulář poskytovatele zdravotní péče – aktuální rozsah ordinačních hodin

Vážená paní doktorko, vážený pane doktore, vážení poskytovatele zdravotních služeb,
v rámci zajištění dostupnosti péče a informovanosti našich pojištěnců o dosažitelnosti Vašich služeb si Vás dovolujeme vyzvat ke spolupráci a žádáme Vás o poskytnutí informací o aktuálním rozsahu Vámi poskytovaných zdravotních služeb. Za tímto účelem prosím vyplňte formulář níže, který rovněž naleznete na webu všech zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven a SZP ČR. Evidence těchto údajů v reálném čase bude i vhodným podkladem pro případné úpravy vypořádání vzájemných závazků (poskytnutých zdravotních služeb) po skončení nouzového stavu a smluvního období.

Kontaktní formulář SZP ČR pro poskytovatele slouží k oznámení přerušení poskytování zdravotních služeb, poskytování distančních zdravotních služeb a hlášení významného omezení ordinačních hodin

Termín podání Přehledu OSVČ

S ohledem na opatření Vlády ČR a schválený Liberační daňový balíček v souvislosti s koronavirem a návazný postup Finanční správy, je členskými zaměstnaneckými pojišťovnami umožněno podat Přehled OSVČ za rok 2019 až do 3. srpna 2020 bez udělení pokuty za pozdní podání.

NOVELA ZÁKONA Č. 48/1997 SB., O VEŘEJNÉM ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ, KTERÁ PŘINÁŠÍ NOVÁ PRAVIDLA PRO ÚHRADOVOU REGULACI SÉRIOVÝCH ZDRAVOTNICKÝCH PROSTŘEDKŮ NA POUKA

Od 1. 12. 2019 dochází ke změně stávajících kódů u všech zdravotnických prostředků, které byly přeohlášeny na Státní ústav pro kontrolu léčiv (původní kódy budou pouze pro informaci uvedeny v poli PKOD). Zároveň dochází i ke změně podmínek úhrad.

Pokud si pojištěnec chce vyzvednout zdravotnický prostředek na poukaz ještě za stávajících podmínek úhrady, je potřeba vystavený poukaz uplatnit (tj. předat) ve výdejně zdravotnických prostředků, lékárně nebo u smluvního výdejce 30. 11. 2019, a to včetně schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny, pokud je takové schválení dle stávajících podmínek vyžadováno.

NOVELA ZÁKONA Č. 48/1997 SB., O VEŘEJNÉM ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ, KTERÁ PŘINÁŠÍ NOVÁ PRAVIDLA PRO ÚHRADOVOU REGULACI SÉRIOVÝCG ZDRAVOTNICKÝCH PROSTŘEDKŮ NA POUKAZ

Ke dni 1. 8. 2019 dochází ke změně úhrad některých zdravotnických prostředků vydávaných na poukaz. K tomuto datu přestanou být některé, dosud hrazené, zdravotnické prostředky hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Důvodem je jejich nepřeohlášení na Státním ústavu pro kontrolu léčiv, dle novely zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, zákonem č. 282/2018 Sb.

Pokud si pojištěnec chce vyzvednout zdravotnický prostředek na poukaz ještě za stávajících podmínek úhrady, je potřeba vystavený poukaz uplatnit (tj. předat) ve výdejně zdravotnických prostředků, lékárně, u smluvního výdejce nebo oční optiky nejpozději 31. 7. 2019, a to včetně schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny, pokud je takové schválení dle stávajících podmínek vyžadováno.

Zahájení revize úhrad léčivých přípravků s LIM1 = S v číselníku NHVLP SZP ČR

Svaz zdravotních pojišťoven ČR (dále jen „SZP ČR“), vydavatel číselníku NHVLP SZP ČR, v zájmu naplnění principů veřejného zájmu podle § 17 odst. 3 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a v souladu s § 15 odst. 5 téhož zákona přistupuje k uplatnění podmínky úhrady nejméně ekonomicky náročného léčivého přípravku hrazeného při poskytování ústavní péče (dále jen LP).

Aktuální informace k jednání Výběrové komise pro alokaci bonifikace poskytovatelům lékárenské péče v nedostupných oblastech

Dne 28. 2. 2019 v sídle VZP ČR v Praze se sešla tato výběrová komise při hodnocení žádostí o bonifikaci pro poskytovatele lékárenské péče v nedostupných oblastech. Žádost podalo celkem 106 poskytovatelů (IČZ) za 113 provozoven. Komisí složenou ze všech ZP bylo doporučeno pro bonifikaci 55 poskytovatelů (58 provozoven). Na závěr byl podepsán protokol, který obsahuje obecnou část realizace této bonifikace: maximální výši bonifikace (600 tis. Kč), její rozdělení na výkonovou složku a fixní složku a způsob vyplácení, dále popis hodnocení žádostí, seznam poskytovatelů splňujících kritéria nedostupnosti doporučených k udělení bonifikace a seznam nedoporučených poskytovatelů. V části F protokolu je popsána možnost námitky k tomuto doporučení.

Světový den boje s rakovinou: každý rok onemocní téměř sto tisíc Čechů. Jejich šance se ale neustále zlepšují.

Praha, 1. února 2019: Rakovina je v ČR dlouhodobě druhou nejčastější příčinou úmrtí. Každý rok jí onemocní skoro sto tisíc lidí a téměř třicet tisíc na ni zemře. Trend v nemocnosti je negativní, každý rok lidí s touto diagnózou přibývá, i vlivem stárnutí populace. Díky pokrokům v léčbě a v prevenci ale úmrtnost v zásadě stagnuje. Pojišťovny na boj s rakovinou vydávají ročně 20 miliard a objemy dlouhodobě rostou. Za posledních pět let se náklady na léčbu nádorových onemocnění zvýšily o 25 %.

Světový den cukrovky: za deset let se počet Čechů léčených s diabetem téměř zdvojnásobil

Středa 14. listopadu je světovým dnem diabetu. Cukrovka je v České republice jednou z nejrozšířenějších chorob. Z menší části může být vrozená, z větší se rozvine v dospělosti v souvislosti se životním stylem. Svaz zdravotních pojišťoven (SZP ČR) eviduje téměř 320 tisíc lidí, kteří se s ní léčí. Ještě před deseti lety jich přitom bylo 184 tisíc. Dramaticky také rostou s ní spojené náklady.

Zdravotní pojišťovny plánují na zdravotní služby v roce 2019 o deset miliard víc než letos. Víc půjde na sociální zařízení a na prevenci

Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny (ZZP) představily plány na rok 2019. Ty počítají s výrazným nárůstem nákladů na zdravotní služby, které vzrostou o 8,6 % na 125,5 miliardy korun. V meziročním srovnání k největšímu růstu dochází v položkách zubní péče, lůžkové péči, a to zejména v LDN či zdravotní služby v sociálních zařízeních. Pozitivní zprávou pro pojištěnce je růst prostředků na prevenci o 14 % na více než tři čtvrtě miliardy korun.

Výsledky dohodovacího řízení mezi poskytovateli zdravotnických služeb a zdravotními pojišťovnami

Studio ČT24
Brífink k výsledkům dohodovacího řízení mezi poskytovateli zdravotnických služeb a zdravotními pojišťovnami k cenám za zdravotnické služby v roce 2019
Vystoupí: Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven
Martin Balada, výkonný ředitel SZP ČR
Renata Knorová, předsedkyně zdravotní sekce Svazu zdravotních pojišťoven
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/218411058330620

Svaz zdravotních pojišťoven ČR vítá průběh dohodovacího řízení pro rok 2019

V roce 2019 se očekává, že na zdravotní služby půjde částka 320 miliard korun, tedy zhruba o 20 miliard korun více než letos. Vyplývá to zdosavadního průběhu dohodovacího řízení pro rok 2019,
které stanovuje ceny za zdravotní péči mezi zdravotními pojišťovnami a zástupci poskytovatelů zdravotních služeb. Letos se podařilo dosáhnout dohody téměř ve všech segmentech.

Aktualizace metodického postupu k vykazování očkování ke dni 1. 6. 2018

Upozorňujeme lékaře provádějící očkování na aktualizaci Metodického postupu k vykazování očkování, a to ke dni 1. 6. 2018.
V metodickém postupu jsou zpracována platná znění § 30 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, vyhlášky č. 537/2006 Sb. o očkování proti infekčním nemocem, Sdělení MZ o antigenním složení očkovacích látek a další dokumenty týkající se distribuce očkovacích látek a provádění očkování.
S platností od 1. 6. 2018 je vydána ve spolupráci se VZP aktualizace metodického postupu.

Upozorňujeme lékaře provádějící očkování na aktualizaci Metodického postupu k vykazování očkování, a to ke dni 1. 1. 2018.

V metodickém postupu jsou zpracována platná znění § 30 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, vyhlášky č. 537/2006 Sb. o očkování proti infekčním nemocem, Sdělení MZ o antigenním složení očkovacích látek a další dokumenty týkající se distribuce očkovacích látek a provádění očkování.

Aktualizovanou verzi metodického pokynu najdete – ZDE.

Změna ekonomicky nejméně náročné varianty (ENNV) u očkovací látky proti chřipce v sezóně 2017 – 2018

S platností od 1. 11. 2017 dochází ke změně ekonomicky nejméně náročné varianty (ENNV) u očkovací látky proti chřipce v sezóně 2017 – 2018.
Od 1. 11. 2017 vychází ENNV pro očkovací látku proti chřipce z MFC očkovací látky INFLUVAC, kód SÚKL 0207170 a je stanovena ve výši 154,68 Kč.
Podrobnější informace naleznete v rubrice POVINNÉ OČKOVÁNÍ – aktuální Metodický postup k vykazování pravidelného, nepovinného, zvláštního a mimořádného očkování od 1. 11. 2017 = ZDE

O výši úhrad na rok 2018 musí rozhodnout ministerstvo

Dohodovací řízení k úhradám zdravotní péče na rok 2018 skončilo 25. května nedohodou ve valné většině segmentů. Dohodli se pouze stomatologové, soukromí gynekologové a radiodiagnostické služby, jejich dohody ale pokrývají jen několik procent z celkových výdajů na zdravotní péči. Rozhodnout bude muset ministerstvo zdravotnictví, rozdělovat se má přes 280 miliard korun, zhruba o 13 miliard víc než letos.

Pravidla tvorby Pozitivního listu SZP ČR

Pozitivní list (dále jen PL) zdravotních pojišťoven sdružených ve Svazu zdravotních pojišťovenČR (dále jen SZP ČR) je seznam léčivých přípravků (LP), které jsou z odborných iekonomických hledisek preferovány SZP ČR, a tedy pro preskripci maximálně doporučovány.
Preskripce v souladu s PL je ze strany SZP ČR monitorována a následně vyhodnocována. SZP ČR zohledňuje PL v cenových ujednáních s poskytovateli zdravotních služeb.

Zahájení revize úhrad ATC skupin B02BD02 a B02BD04 v číselníku NHVLP SZP ČR

Svaz zdravotních pojišťoven ČR (dále jen „SZP ČR“), vydavatel číselníku NHVLP SZP ČR, v zájmu naplnění principů veřejného zájmu podle § 17 odst. 3 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a v souladu s § 15 odst. 5 téhož zákona přistupuje k uplatnění podmínky úhrady nejméně ekonomicky náročného léčivého přípravku hrazeného při poskytování ústavní péče (dále jen LP) – revize úhrad ATC.

Metodika provádění pravidelného očkování v roce 2017

Upozorňujeme smluvní poskytovatele zdravotních služeb na vydání aktualizované verze Metodiky provádění pravidelného očkování v roce 2017.
Metodika provádění pravidelného očkování upravuje způsob zajištění a proces provádění pravidelných povinných plošných očkování, včetně očkování určeného jen pro některé rizikové skupiny obyvatel – pojištěnců. Metodika je zpracována na základě jednání mezi zdravotními pojišťovnami a zástupci PL a PLDD. Je určena pro smluvní poskytovatele zdravotních služeb i zdravotní pojišťovny.

Povinné očkování

Zdravotní pojišťovny: K efektivnějšímu využití peněz zdravotnictví by měla přispět konkurence

K efektivnějšímu využití peněz zdravotnictví by měla přispět konkurence mezi zdravotními pojišťovnami, která by nespočívala jako dosud jen v tom, zda jedna zaplatí vitamíny za 350 korun a druhá za 400 korun. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven ing. Ladislav Friedrich, CSc to uvedl na diskusním semináři pořádaném iniciativou Zdravotnictví 2.0 na téma Jak stanovit rozsah bezplatné péče zákonem. Přečtěte si rozhovor MT s Ladislavem Friedrichem…

Použití symbolů

od 1. 7. 2016 nabyly účinnost změny Metodiky pro pořizování a předávání dokladů VZP s nastavením 3 měsíčního přechodného období.

Změna úhrad inkontinenčních pomůcek od 1. 11. 2016

Zdravotní pojišťovny sdružené ve Svazu zdravotních pojišťoven přebírají změnu úhrad inkontinenčních pomůcek provedenou VZP k 1.11.2016. Předpokládáme, že VZP má dostatečné podklady a zdůvodnění pro provedení této kategorizace vedoucí ke stanovení nových úhrad inkontinenčních pomůcek včetně pozitivního dopadu na pojištěnce.

Pravidla tvorby Pozitivního listu SZP ČR

Pozitivní list (dále jen PL) zdravotních pojišťoven sdružených ve Svazu zdravotních pojišťoven ČR (dále jen SZP ČR) je seznam léčivých přípravků (LP), které jsou z odborných i ekonomických hledisek preferovány SZP ČR, a tedy pro preskripci maximálně doporučovány.
Preskripce v souladu s PL je ze strany SZP ČR monitorována a následně vyhodnocována.

Informace pro uživatele číselníků HVLP SZP ČR – upřesnění

Od 1. 7. 2015 je v číselníku HVLP uveřejňován širší přehled nehrazených léčivých přípravků. Přehled
je rozšířen o registrované přípravky, které byly v uplynulém období hrazeny v souladu s ustanovením
§ 16 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých
souvisejících zákonů.

Veřejné zdravotní pojištění valorizaci příspěvků za státní pojištěnce potřebuje, ale ani bez systémových změn se zdravotnictví neobejde

V současné době vrcholí diskuse o navýšení příspěvku státu za státní pojištěnce. Hledá se způsob i výše růstu tohoto příspěvku, zejména s ohledem na personální náklady ve zdravotnictví, které jsou v současné kalkulaci cen zdravotních služeb často podhodnocené. Je šance, že nyní, v době ekonomického růstu, může i stát svůj příspěvek zvýšit.

Pravidla tvorby Pozitivního listu SZP ČR

Pozitivní list (dále jen PL) zdravotních pojišťoven sdružených ve Svazu zdravotních pojišťoven ČR (dále jen SZP ČR) je seznam léčivých přípravků (LP), které jsou z odborných i ekonomických hledisek preferovány SZP ČR, a tedy pro preskripci maximálně doporučovány.

Cenová jednání pro rok 2017

Ve dnech 5. a 6. 4. 2016 proběhlo první kolo cenových jednání v jednotlivých skupinách o cenách zdravotní péče na rok 2017. Jednání ovlivňuje dosud příznivý vývoj ekonomiky a výběr pojistného, který v roce 2016 prozatím dosahuje včetně státního příspěvku meziročního nárůstu zhruba 5%. I pro rok 2017 tak mohou zdravotní pojišťovny vycházet z odhadu dalšího nárůstu pojistného zhruba o 9 mld. Kč. To znamená, že po odečtení dalších vlivů lze pro rok 2017 plánovat cenové nárůsty nákladů na zdravotní péči o cca 2 až 3 %.

Předpokládané náklady členských zdravotních pojišťoven na léčiva hrazená ze zdravotního pojištění v letech 2016 a 2017

Léčiva hrazená zdravotními pojišťovnami se dají rozdělit do 3 větších skupin. Jedná se o přípravky předepisované na recept, který si odnáší pacient do lékárny a přípravky předepisované na žádanky, které dostane pacient přímo u lékaře. Na žádanky se předepisují zvlášť účtované přípravky podávané injekcí (parenterálně) a při diagnostice, a přípravky používané na pracovištích se zvláštní smlouvou se zdravotní pojišťovnou. Poslední uvedená kategorie představuje nákladná léčiva, především biologickou léčbu a imunoterapii.

Oznámení o revizi úhrad NHVLP SZP ČR

Svaz zdravotních pojišťoven ČR (dále jen „SZP ČR“), vydavatel číselníku NHVLP SZP ČR,
v zájmu naplnění principů veřejného zájmu podle § 17 odst. 3 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a v souladu s § 15 odst. 5 téhož zákona přistupuje k uplatnění podmínky úhrady nejméně ekonomicky náročného léčivého přípravku hrazeného při poskytování ústavní péče (dále jen „předmětné léčivé přípravky“) – ATC revize úhrad

Konopí pro léčebné účely – kolik a za kolik?

Pravidelně se objevuje v odborných i laických kruzích diskuse o léčebném konopí. Jedni na jeho účinky přísahají, jiní ho zatracují. Protože diskusí o ne/účinnosti konopí bylo již hodně, zkusme se na otázku konopí pro léčebné účely podívat z pohledu čísel.

Jednotné ceny poškozují zdravotnictví

Upozornění Nejvyššího kontrolního úřadu, že kontrolovaná zdravotní pojišťovna uzavírala většinu cenových dodatků s poskytovateli zdravotní péče odchylně od cenové vyhlášky, jen zdůraznilo zásadní a principiální rozpor v pohledu na směřování veřejného zdravotního pojištění.

VZP ČR vědomě klame veřejnost

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP) zveřejnila, že bude mít v roce 2016 uzavřeny smlouvy se 41 000 poskytovateli zdravotních služeb. Toto číslo porovnává s počtem poskytovatelů uvedených ve zdravotně pojistných plánech ostatních pojišťoven, které ve většině případů uvádějí čísla výrazně nižší. Z takového srovnání pak vyvozuje dramatické závěry a doporučení. Straší veřejnost, že kdo není pojištěn u VZP, může mít u lékařů problémy.

SZP ČR podporuje stanovisko ZP MV ČR ke zveřejněným výsledkům NKÚ

SZP ČR souhlasí s upozorněním NKÚ, že platné právní předpisy často vytvářejí v praxi obtížně řešitelné dilema. Má-li zdravotní pojišťovna právo dohodnout úhradu výhodněji, měla by mít možnost to udělat. Je přitom zřejmé, že obecnou podmínku následného dodržení zdravotně pojistného plánu nelze v době sjednávání jednotlivých cenových dohod absolutně zaručit.
Správnější by bylo hodnotit, zda od vyhlášky odchylná úhrada byla či nebyla ve prospěch plnění plánu a ve prospěch pojištěnců.

Oznámení o zajištění očkovacích látek pro pravidelná očkování roku 2016 a 2017

Všechny zdravotní pojišťovny provádějící veřejné zdravotní pojištění v
České republice (dále jen „Pojišťovny“) s ohledem na zachování principu veřejného zájmu podle § 17 odst. 2
zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „Zákon“), v
rámci společného postupu při naplnění své povinnosti spočívající ve financování pravidelného očkování z
veřejného zdravotního pojištění ve smyslu ust. § 30

Pravidla tvorby Pozitivního listu SZP ČR

Pozitivní list (dále jen PL) zdravotních pojišťoven sdružených ve Svazu zdravotních pojišťoven
ČR (dále jen SZP ČR) je seznam léčivých přípravků (LP), které jsou z odborných i
ekonomických hledisek preferovány SZP ČR, a tedy pro preskripci maximálně doporučovány.
Preskripce v souladu s PL je ze strany SZP ČR monitorována a následně vyhodnocována.

Jaromír Gajdáček odchází z čela SZP ČR

Ing. Jaromír Gajdáček , Ph.D., MBA se ve čtvrtek 1. 10. 2015 vzdal funkce prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR. Učinil tak v souvislosti s odchodem z čela Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR a zdravotnictví vůbec.

Informace pro uživatele číselníků HVLP SZPČ ČR

Od 1. 7. 2015 bude v číselníku HVLP uveřejňován širší přehled nehrazených léčivých přípravků. Přehled je rozšířen o registrované přípravky, které byly v uplynulém období hrazeny v souladu s ustanovením § 16 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů.

Informace – vakcína INFANRIX

Zdravotní pojišťovny sdružené ve Svazu zdravotních pojišťoven ČR upozorňují, že od 1. 1. 2015 byla do distribuce zařazena vakcína INFANRIX, kód SÚKL 0032865, doplněk názvu INJ SUS 10X0.5ML, předplněná injekční stříkačka.

Pravidla tvorby Pozitivního listu SZP ČR

Pozitivní list zdravotních pojišťoven sdružených ve Svazu zdravotních pojišťoven (dále jen PL) je seznam léčivých přípravků (LP), které jsou z odborných i ekonomických hledisek preferovány SZP ČR, a tedy pro preskripci maximálně doporučovány. Preskripce v souladu s PL je ze strany SZP ČR monitorována a následně vyhodnocována.

Jaromír Gajdáček: Účtování v nemocnicích

Před několika lety se platilo nemocnicím tzv. za výkony, vykázané pojišťovnám. Protože nárůsty těchto výkonů byly příliš vysoké, přešlo se na tzv. paušály. Ovšem východiskem pro každou nemocnici byly právě v minulém období vykázané výkony.

Pojišťovnám by nakonec nemusely zbýt peníze na povinnosti ze zákona

Provozní náklady českých zdravotních pojišťoven jsou nejnižší v Evropě. Dosahují v současnosti v průměru 3,3 %, zatímco například v Německu 6,8 % z celkových příjmů. I v ČR byl dříve provozní fond zdravotních pojišťoven vcelku velkorysý. Ovšem limity se od roku 1997 postupně snižovaly z původních 7 % na současných 3,3 %.

Pravidla tvorby Pozitivního listu SZP ČR

Pozitivní list zdravotních pojišťoven sdružených ve Svazu zdravotních pojišťoven (dále jen PL) je seznam léčivých přípravků (LP), které jsou z odborných i ekonomických hledisek preferovány SZP ČR, a tedy pro preskripci maximálně doporučovány.

Jaromír Gajdáček novým viceprezidentem UZS ČR

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR) a generální ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D., MBA byl ve středu 19. 2. 2014 zvolen viceprezidentem Unie zaměstnavatelských svazů ČR (UZS ČR) pro pojišťovny a finanční služby.