Kontakty

bg_dos

Svaz zdravotních pojišťoven ČR, z.s.
nám. W. Churchilla 2
130 00 Praha 3
Sekretariát SZP ČR
+ 420 226 886 240
Sekretariát  Lékové komise SZP  ČR
+420 226 886 235
email: info@szpcr.cz

 

Metrem: na hlavní nádraží a pak tramvají 9, 26, 5 a 15 jednu stanici na zastávku Husinecká a ve směru zpět hlavním vchodem do budovy RADOST.

Automobilem po magistrále a přes křižovatku U Bulhara přímo na náměstí.

Parkování možné přímo u budovy

Dům RADOST – Praha 3 – Žižkov, nám. Winstona Churchilla 2, (7. patro, číslo dveří 07-104)

(LK SZP ČR 7. patro, číslo dveří 07-112)
Jedno z nejvýznamnějších děl českého funkcionalismu meziválečného období a první pražský mrakodrap, v jazyce lidu „kachlikárna“ – to je bývalý palác Všeobecného penzijního ústavu. Na pozemku bývala kdysi žižkovská plynárna, která byla zbourána po výstavbě plynárny v Michli. Při té příležitosti byly nalezeny v základech budovy zbytky slavné Krocínovy renesanční kašny, která stávala na Staroměstském náměstí. V architektonické soutěži na stavbu budovy zvítězili mladí architekti Karel Honzík a Josef Havlíček. Tato úřední budova byla postavena v době hospodářské krize, takže byla dosti kritizována.
Půdorys má tvar kříže, dvě dvojice pásů kancelářských místností se protínají uprostřed v hale s přilehlými schodišti a výtahy. Touto dispozicí bylo zajištěno ideální využití denního světla v jednotlivých místnostech.
Základní stavební jednotkou byla kancelářská buňka o velikosti 3,4 krát 5,6 m, kterých bylo na 700. V případě potřeby z nich mohly být sestaveny i větší kanceláře. Na jižní straně byl postaven ještě třípodlažní obytný oddíl a na severní straně oddíl obchodní. Se stavbou se započalo v dubnu 1932 a první úředníci zde začali pracoval již v lednu 1934. Významnou předností stavby byla typizace železobetonové konstrukce i všeho dalšího zařízení. Budova byla obložena světlými keramickými deskami o velikosti 20 x 40 cm. K moderním prvkům patřila také kovová konstrukce oken. Budova byla jako první v Československu vybavena úplnou klimatizací, jejíž zařízení v zimě sloužilo k vytápění a v létě vhánělo do kanceláří chladný vzduch. Ve velké zasedací síni byla instalována poprsní busta T. G. Masaryka od sochaře Otakara Švece. Později byly v domě kanceláře Ústřední rady odborů a dnes se nazývá Dům odborových svazů